Hem » Aktuellt » Samarbete med Hulehjälpen

Samarbete med Hulehjälpen

För andra året i rad arrangerar Hulebäcksgymnasiet Hulehjälpen som stöd till Musikhjälpen med liknande upplägg. Från Hulebäcksgymnasiets huvudentré blir det direktsänd lokalradio med inbjudna gäster och reportage från glasburar och scen. Alla är välkomna att komma förbi och också lägga sitt bidrag i bössan. Musikhjälpen samlar  in pengar till bortglömda humanitära katastrofer – i år är temat “Alla tjejer har rätt att överleva sin graviditet”.

Arrangemanget äger rum onsdag 11 december kl. 10-20. Kyrkoherde Lars T Gåreberg besöker Hulehjälpen och lokalradion vid lunchtid. De insamlade pengarna lämnas till Musikhjälpen på Gustaf Adolfs torg av Hulebäckselever fredagen den 13 december.

Läs mer om Hulehjälpen >>

Läs mer om Musikhjälpen >>

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>