Hem » Pilgrim i Råda

Pilgrim i Råda

Pilgrimsvandring i Råda församling

Jesus säger: Jag är Vägen, Sanningen och Livet.

Vi som är hans efterföljare är Vandringsfolket. Ständigt i rörelse, på väg mot ett fjärran mål. Det finns många rastplatser längs vägen. Rastplatser där vi stannar en stund och förundras över de små och stora tingen i livet. Vi ber tillsammans och delar erfarenheter och tankar. Sedan bryter vi upp och fortsätter vår vandring i gemenskap med varandra och med Gud.

Datum för vandringar

Torsdag 28 september

Tema: Änglar, finns dom?
Samling: Vid Råda kyrka kl 15.00

Den 28 september startar höstens pilgrimssäsong i Råda församling! Temat på höstens första vandring är Änglar, finns dom? Vi utgår från Mikaelidagens bibeltext och dess tema “Änglarna”. Om änglar finns – vad innebär det för oss? Vi börjar och avslutar framför porten till Råda kyrka.

Längd: Ca 5 km
Medtag: Klä dig efter vädret och ta på dig lämpliga, bekväma skor. Om du har vandringsstavar får de också gärna följa med.

Torsdag 19 oktober

Tema: Tillsammans!

Mer information kommer…

Torsdag 16 november

Tema: Guds rike

Mer information om kommer…

Torsdag 7 december

Tema: I stjärntydarnas fotspår

Mer information om kommer…


Kontakt
Danjel Svensson. Tfn 0703-14 46 83, mejl danjel.svensson@svenskakyrkan.se