Hem » Pilgrim i Råda

Pilgrim i Råda

Pilgrimsvandring i Råda församling

Jesus säger: Jag är Vägen, Sanningen och Livet.

Vi som är hans efterföljare är Vandringsfolket. Ständigt i rörelse, på väg mot ett fjärran mål. Det finns många rastplatser längs vägen. Rastplatser där vi stannar en stund och förundras över de små och stora tingen i livet. Vi ber tillsammans och delar erfarenheter och tankar. Sedan bryter vi upp och fortsätter vår vandring i gemenskap med varandra och med Gud.

Datum för vandringar

Pilgrimens sju ledstjärnor

Datum & tid: Torsdag 8 december kl 13.00

Den 8:e december tar vi oss ut på vår andra vandring med Råda Pilgrim. Temat för denna vandring är ”Pilgrimens sju ledstjärnor”. Vi börjar och avslutar som sist framför porten till Råda kyrka. Vandringen tar ungefär 2-3 timmar.

Medtages:
Kläder efter väder. Stavar om man har. Gärna sittunderlag och kaffe/fika.

Vandringsledare: Danjel Svensson

Pilgrimsvandra för Musikhjälpen

Datum & tid: Måndag 12-18 december

Läs mer om denna vandring här

Vandringsledare: Danjel Svensson och Mikael Lestander


Kontakt
Danjel Svensson. Tfn 0703-14 46 83, mejl danjel.svensson@svenskakyrkan.se