Hem » Pilgrim i Råda

Pilgrim i Råda

Pilgrimsvandring i Råda församling

Jesus säger: Jag är Vägen, Sanningen och Livet.

Vi som är hans efterföljare är Vandringsfolket. Ständigt i rörelse, på väg mot ett fjärran mål. Det finns många rastplatser längs vägen. Rastplatser där vi stannar en stund och förundras över de små och stora tingen i livet. Vi ber tillsammans och delar erfarenheter och tankar. Sedan bryter vi upp och fortsätter vår vandring i gemenskap med varandra och med Gud.

Datum för vandringar

Torsdag 12 januari kl 13.00 Genomförd!

Samling utanför porten till Råda kyrka
Tema: Jesus säger…
Medtag: Stavar (inget krav)

Torsdag 9 februari kl 15.00 Genomförd!

Tema: Att hämta kraft
Beräknad tid: Ca 2 timmar
Medtag: Fika, sittunderlag och stavar (inget krav)

Torsdag 16 mars kl 15.00 Genomförd!

Tema: Vägmärken
Medtag: Stavar (inget krav)

Torsdag 6 april kl 16.30

Tema: Passionsberättelsen

Vi är mitt i stilla veckan. I söndags red Messias in genom stadsportarna till jubelrop och sång. Om sången skulle tystna skulle själva stenarna börja ropa. Men det är något som tynger Jesus. Han ser bekymrad ut. ”Sannerligen, jag säger er: ni kommer att gråta och klaga, men världen skall glädja sig. Ni kommer att sörja, men er sorg skall vändas i glädje.”

Vi vandrar tillsammans med Jesus under hans sista dagar fram till korsfästelsen. Vi stannar kvar hos honom tillsammans med Maria och Johannes. Vid gryningen följer vi kvinnorna till graven och möts av en skinande gestalt. ”Varför söker ni den levande här bland de döda?”

Vandringen varar i max 1,5 timme och efteråt är ni varmt välkomna på Skärtorsdagsmässa i Råda kyrka klockan 18:00.

Samling: Kl 16.30 utanför porten till Råda kyrka. Avslutar med Skärtorsdagsmässa kl 18.00.
Beräknad tid: 1,5 timme
Medtag: Stavar (inget krav)

Lördag 6 maj kl 9.00

Samling utanför porten till Råda kyrka
Tema: Fri som en fågel
Medtag: Stavar (inget krav), matsäck & dryck.

Torsdag 8 juni kl 15.00

Samling utanför porten till Råda kyrka
Tema: Var glad, min själ, åt vad du har…
Medtag: Stavar (inget krav)


Kontakt
Danjel Svensson. Tfn 0703-14 46 83, mejl danjel.svensson@svenskakyrkan.se