Hem » Pilgrim i Råda

Pilgrim i Råda

Pilgrimsvandring i Råda församling

Jesus säger: Jag är Vägen, Sanningen och Livet.

Vi som är hans efterföljare är Vandringsfolket. Ständigt i rörelse, på väg mot ett fjärran mål. Det finns många rastplatser längs vägen. Rastplatser där vi stannar en stund och förundras över de små och stora tingen i livet. Vi ber tillsammans och delar erfarenheter och tankar. Sedan bryter vi upp och fortsätter vår vandring i gemenskap med varandra och med Gud.

Nästa pilgrimsvandring nedan:


Torsdag 27 juni

Tema: En vänlig grönskas rika dräkt
Samling: Vid Råda kyrka kl 15.00

Längd: ca 5 km Tid: ca 1,5-2 tim

Nu står Guds skapelse i full blom och solen värmer våra ansikten. Låt oss gå för att möta skapelsen med alla sinnen!


Kontakt
Danjel Svensson. Tfn 0703-14 46 83, mejl danjel.svensson@svenskakyrkan.se