Hem » Aktuellt » Välkommen Daniel Tisell, ny arbetsledande präst

Välkommen Daniel Tisell, ny arbetsledande präst

Vem är du?
Jag är 48 år, uppvuxen i Hjällbo som barn och i Olskroken i tonåren. Bor i Vidkärr/Kålltorp. Pappa till Julius, 7 år och Nicholas, 4 år och partner till Vanja som arbetar som lärare på Röselidsskolan i Gråbo. Jag har varit präst sedan 1997, och arbetat som sjukhuspräst på Östra sjukhuset och kyrkoherde i Skallsjö församling. Jag tycker om att se på fotboll (Blåvitt), lyssna på musik, läsa böcker, se på film och gärna hinna med lite träning också. Även att laga mat och att resa.

Varför sökte du dig till Råda församling?
Jag gillar utmaningen att vara en öppen kyrka som vill vara en mötesplats för kultur och samtal med goda kontakter i samhället. Mitt intryck är att Råda Rum tillsammans med sin fina kyrka har bra förutsättningar för det! Därutöver hoppas jag bidra med sunt ledarskap och vara en präst med stora öron och varmt hjärta

Vad hoppas du ska hända i Råda det närmaste året?
Jag har några punkter som jag gärna vill bocka av under året:

– att arbetslaget svetsas samman ytterligare och arbetsmiljöarbetet stärks.
– att konkreta idéer och långsiktiga visioner tas fram gemensamt
för t e x gudstjänster, kultur och möten för alla åldrar.
– att människor ska trivas på alla vis, även dom som vi anställda möter utanför våra fysiska väggar.

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>