Hem » Aktuellt » Med anledning av coronaviruset

Med anledning av coronaviruset

Med anledning av coronaviruset:

Uppdatering 27 mars: Vi följer Folkhälsomyndighetens/Regeringens beslut att från och med söndag 29 mars avstå offentliga tillställningar med fler än 50 personer, med anledning av det nya coronaviruset. Detta innebär att vissa evenemang kan komma att ställas in och/eller flyttas fram.

Informationen uppdateras löpande.

Som försiktighetsåtgärd vill vi be dig att stanna hemma om du har luftvägs- eller influensasymtom, även i mildare grad. Som extra omtanke för varandra: var noga med handhygienen och tänk på att tvätta händerna flera gånger om dagen.

För mer information gällande viruset se: https://www.folkhalsomyndigheten.se/

4 tankar om Med anledning av coronaviruset

 • Hej! Jag ska på begravning i Råda kyrka i morgon kl 13 och undrar nu om den kommer att hållas?
  Hälsningar Marina Andersson

  • Hej Marina, Begravningen kommer att hållas. Uppmaningen om att alla som känner det minsta symptom bör att hålla sig hemma bör dock följas. Mvh Anna-Maria/kommunikatör

 • Hej!
  Jag har varit så tacksam för att kyrkan varit öppen på vardagarna. Men idag när jag tänkte gå in och tända ett ljus var den stängd. Jag känner att en öppen kyrka i dessa Coronadagar är dubbelt värdefull. Hur tänker ni om detta?
  Allt gott!
  /Gunilla

  • Hej Gunilla,

   Kyrkan ska vara öppen för besök vardagar kl.8-16 samt vid förrättningar, och precis som du säger, är det än viktigare med en öppen kyrka i dessa tider! Kyrkan borde alltså varit öppen dagtid igår, och om den var stängd så kan det bero på den mänskliga faktorn. Vi har en reducerad skala anställda på kyrkogården just nu, tyvärr. Vi ser över våra rutiner! Allt gott!/Anna-Maria

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>