Hem » Aktuellt » Mässa på Pingstdagen

Mässa på Pingstdagen

Söndagen den 19 maj klockan 11.00 firar vi mässa “Kärlek utan gränser” i Råda kyrka. I mässan deltar ärkebiskop Ephraim Fajutagana från Filippinerna och den rumänsk-ortodoxe prästen Gheorge Gligor.  Från Råda församling medverkar kyrkoherde Lars T Gåreberg och prästerna Anders Jernbratt, Åsa Markung och Cecilia Kehlmeier. Vi får lyssna till kören Vox under ledning av Ann-Sofie Scherman och gospelkören Loud’n Proud under ledning av Kristian Hvitfeldt.

Välkomna!


Råda församling, 2013

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>