Hem » Aktuellt » Lars T Gårebergs senaste bok

Lars T Gårebergs senaste bok

Nu är kyrkoherde Lars T Gårebergs senaste bok med titeln “Från Karl XII till Facebook” här. Boken har tagits fram i samband med Råda kyrkas 300-års jubileum. Om du är medlem i Råda församling får du ett gratis exemplar, övriga betalar 120 kr. Boken finns att hämta/köpa i Råda församlingshems reception. Adressen är Kyrkvägen 45 i Mölnlycke.

Några ord om boken:
I denna personliga och frispråkiga historiska exposé får vi följa utvecklingen av såväl samhället som Svenska kyrkan och Råda församling under tre sekel. Dessutom får vi ta del av en spännande framtidsvision. En fängslande och tänkvärd skildring inte enbart för medlemmar i Svenska kyrkan utan även för historie- och samhällsintresserade läsare i allmänhet.”


Författare: Lars T Gåreberg

Fotograf: Jesper Löfman
Grafisk form: Andie Cowie
Original: Alexandra Augustsson
Tryckeri: Lindgren & söner AB
Bokbinderi: HR Grafiska AB


Råda församling, 2013

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>