Hem » Aktuellt » Kyrkans SOS – Bryt ensamheten!

Kyrkans SOS – Bryt ensamheten!

Bryt ensamheten!  

2022 har varit ännu ett år av oro och osäkerhet för många, inte minst ekonomiskt. Kyrkans SOS har hållit öppet varje dag, och mött människor och delat deras oro. Vi har fått tusentals samtal om hjälp hittills i år – många handlar om ensamhet.

Ofrivillig ensamhet är idag ett folkhälsoproblem som påverkar människor oavsett ålder, kön och bakgrund och det upplevs på olika sätt. Kyrkans SOS volontärer finns där varje dag och lyssnar, går bredvid en stund och delar lidandet.

Även den här julen kommer våra volontärer att bemanna samtalsjouren. 
Vi vet hur viktigt det är att ha någon att prata med den här tiden på året. Varje samtal vi besvarar kan vara det som räddar eller förändrar någons liv – som slutar med att någon finner styrkan att fortsätta.

Stöd Kyrkans SOS med en gåva

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>