Hem » Aktuellt » Kristi himmelsfärds dag

Kristi himmelsfärds dag

“Han tog dem med sig ut ur staden bort mot Betania, och han lyfte sina händer och välsignade dem. Medan han välsignade dem lämnade han dem och fördes upp till himlen. De föll ner och hyllade honom och återvände sedan till Jerusalem under stor glädje. Och de var ständigt i templet och prisade Gud.” Lukasevangeliet 24:50-53.

När Jesus visat sig för lärjungarna efter uppståndelsen på påskdagen tillbringade han fyrtio dagar med att undervisa dem. Kristi himmelsfärds dag infaller på torsdagen 40 dagar efter påskdagen. Dagen firas till minne av att Jesus lämnade jorden och fördes till himlen. Lärjungarna blev ensamma kvar med uppgiften att berätta vad de varit med om, att Jesus uppstod och livet segrade över döden.

Påsktiden avslutas med pingstens budskap om att Gud finns hos oss genom den heliga Anden, som är Guds osynliga närvaro.

Gudstjänster i Råda församling >>

 

Råda församling 2016

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>