Hem » Aktuellt » Invigningshelg 9-10 april

Invigningshelg 9-10 april

Nu öppnar vi vårt ombyggda församlingshem och samtidigt byter vi namn på huset till Råda Rum. Vi skapar en plats där det finns rum för både glädje och djupaste allvar. Huset fylls med körsång, goda luncher och middagar, gudstjänster, konferenser, fester, samtalsgrupper, familjedagar, kafé med nybryggt kaffe och bakverk, konfirmationer, bröllop och mycket mer. Vi önskar att Råda Rum blir en mötesplats där alla känner sig varmt välkomna!

FOTOUTSTÄLLNING
En unik möjlighet att se bilder av fotografen Håkan Ludwigson i hans utställning Metaforer och andra liknelser.

HELGENS PROGRAM
LÖRDAG 9 APRIL
16.00 Möjlighet att gå runt och titta i de nya lokalerna. Vi bjuder på tilltugg.

17.00 Fiat Lux (Bliv Ljus) – en föreställning som tar oss med till skapelsens gryning och vidare mot ljuset, framtiden och möjligheterna. Församlingens körer Vox, Loud’n Proud, Råda Power och Råda Rebels. Kristian Hvitfeldt och Ann-Sofie Scherman, körledare. Per Boqvist, trummor. Tom Tveita, bas. John Sarafian, gitarr. Karin Blennermark och Maja Blennermark, textläsare. Lars T Gåreberg, programledare och textläsare. George Gligor, präst från vår vänförsamling i Rumänien. Ephraim Fajutagana, ärkebiskop Oberoende filippinska kyrkan. Annette Eiserman Wikström, kyrkorådets ordförande. Fri entré och ingen föranmälan.

SÖNDAG 10 APRIL

11.00 Mässa. Församlingens kör Röster i Råda. Carina Göransson, körledare. Ann-Sofie Scherman, pianist. Petra Hellqvist, cello. Sara Eggelind Craig, flöjt. Församlingens präster och diakon. George Gligor, präst i vår vänförsamling i Rumänien. Ephraim Fajutagana, ärkebiskop Oberoende filippinska kyrkan.

12.00-16.00 Söndagsbuffé i restaurangen, 99 kr för vuxen och 49 kr för barn. Kaféet är öppet.

14.00 Sjung med Pettson och Prillan. En musikalisk familjeföreställning med Sven Hedman (gubben Pettson) och Bengt Kyllinge (Pettsons höna Prillan). Lämplig från 4 år. Föreställningen är 45 minuter och både barn och vuxna känner igen historierna om Pettson och Findus skrivna av Sven Nordqvist.  Alla barn får träffa gubben Pettson efter föreställningen. Fri entré och ingen föranmälan. Läs mer >>

 

Råda församling 2016

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>