Hem » Aktuellt » Gudstjänst: Nu tändas tusen juleljus

Gudstjänst: Nu tändas tusen juleljus

Tisdag 16 december kl. 12.00 i Råda kyrka.

Den sista tiden före jul är fylld av förberedelser. Råda kyrka står öppen och skapar en glänta i tid och rum. Jesusbarnet föds mitt ibland oss för att dela vår verklighet och ge oss kraft just där vi befinner oss. Låt julens ljus få nå in i livets alla tänkbara situationer och relationer. Mitt i vardagen ger vi dig tillfällen att sjunga välkända julpsalmer, lyssna till julevangeliet och tända hoppets ljus. Åsa Markung, präst och Ann-Sofie Scherman, musiker.

Råda församling 2014

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>