Hem » Aktuellt » Fredsgudstjänst på nyårsdagen

Fredsgudstjänst på nyårsdagen

Välkommen till ekumenisk fredsgudstjänst på nyårsdagen, fredag 1 januari, klockan 18.00 i Råda kyrka.

Representanter från Råda församling, Equmeniakyrkan och Pingstkyrkan bidrar med texter och musik. Det blir sång av laget Pojkar07 från Pixbo Wallenstam. Under gudstjänsten samlar vi in pengar till #vibyggertillsammans och arbetet för flyktingar i Härryda kommun. Välkommen till en gudstjänst som handlar om hur vi alla kan vara med och göra skillnad!

Gudstjänsten sker i samverkan mellan Råda församling, Equmeniakyrkan, Pingstkyrkan, Pixbo Wallenstam och Mölnlycke IF och ingår i satsningen #vibyggertillsammans.

________________________________________________________________

#vibyggertillsammans är ett initiativ från Mölnlycke IF, Pixbo Wallenstam, Råda församling och Equmeniakyrkan. Vi arbetar för att Härryda kommun fortsatt ska vara en generös kommun för människor som lever i utsatthet. Läs mer om #vibyggertillsammans >>

Råda församling 2015

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>