Hem » Aktuellt » Bön i midsommartid

Bön i midsommartid

Gud, jag vill tacka dig för midsommarens gåva. Jorden är så andlöst vacker när kvällen kommer och ljuset dröjer sig kvar. Tack, min Skapare, för koltrastens flöjt. Den spelar efter allas längtan. Tack Jesus, för ditt vin åt de älskande och din tröst åt de ensamma. Tack, heliga Ande, som blåser liv i min vintersjäl. Du viskar i mitt inre: ”Midsommar för dig. En gång skall alla kvällar ljusna i den sol som aldrig går ner”. (Ylva Eggehorn)

Läs mer om våra gudstjänster >>


Råda församling 2015

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>