Hem » Aktuellt » Vill du hjälpa till vid kyrkans samlingar på äldreboende?

Vill du hjälpa till vid kyrkans samlingar på äldreboende?

Hjälp behövs vid kyrkans samlingar på äldreboende!
Om du gillar att träffa nya människor, sjunga och vara med på gudstjänster samtidigt som du bidrar till att hjälpa andra, letar vi just nu efter ideella personer som kan hjälpa till vid våra gudstjänster på äldreboendena Rådahemmet och Ekdalagården.

Hur fungerar det?
Några av uppgifterna inkluderar att tillsammans med kyrkans personal förbereda och möblera gudstjänstrummet, hjälpa deltagarna att hitta rätt i psalmboken och förstärka psalmsången, samt möjligtvis läsa en text och samtala med de boende under fikat efter.

Om du är intresserad eller har frågor:
Kontakta Peter Belsing, diakon. peter.belsing3@svenskakyrkan.se , 070-3144609

Kommentarer är stängda