Hem » Bibliska kvinnor i Råda

Bibliska kvinnor i Råda

Bibliska kvinnor i Råda

Vi gör ett nytt försök!

I Råda Rum är nio rum uppkallade efter bibliska kvinnor. Kvinnor i Bibeln beskrivs ofta i relation till vem de är mor till, syster till eller vem de är gifta med. Det är sällan att kvinnan själv får stå i centrum – fram tills nu.
 
Under tre kvällar i oktober ska vi bekanta oss med Maria, Elisabet, Rut, Hanna, Mirjam, Hagar, Marta och Ester. Vi ska få lyssna till deras berättelser och ta del av deras glädje och sorg, segrar och nederlag.
Träffarna leds av: Anne Benedictzen, präst i Råda församling. – Och nej, du behöver inte vara bibelsprängd för att delta, bara vara intresserad av människor.

 
  • Onsdag 13/10
    Handlar om Maria, Elisabet, Hanna – föräldraskap, graviditet.
  • Onsdag 20/10
    Handlar om Mirjam, Ester, Rut – befrielse, att inte passa in i ideal.
  • Onsdag 27/10
    Handlar om Hagar, Rebecka, Marta – tillit.
 
Kl 19.00 i Råda Rum (vi håller på en dryg timme). Kostnadsfritt
För den som vill är cafét öppet innan med diverse goda erbjudanden.
 
Välkommen!