Hem » Aktuellt » Besök Råda kyrka

Besök Råda kyrka


1712 byggde invånarna i Råda en ny kyrka. Nu har antalet Rådabor, som då var omkring 200, stigit till över 18 000. Kyrkan som byggdes för över 300 år sedan finns kvar och för dig som vill promenera bland grönskan på kyrkogården, titta på takmålningarna i kyrkan eller bara ha en stund för dig själv i kyrkbänken står den öppen hela sommaren. Välkommen!

Råda kyrka är öppen för besök alla vardagar kl 9.00 – 16.00 och i samband med gudstjänst.

Läs mer om sommarens gudstjänster här.

Läs mer om Råda kyrka här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>