Hem » Aktuellt » Sarah Britz – integritet

Sarah Britz – integritet

SARAH BRITZ 20 FEBRUARI

Integritet. Varje människas egenvärde som person och rätten att få sin inre sfär respekterad. God idé i teorin, men vad händer när livet ställs på ända? En sak som utmärker integriteten är att den inte upphör för att man själv inte förmår hävda den. Sarah Britz är chefredaktör för de hemlösas tidning Faktum och möter dagligen människor i utsatta positioner.


Den 20 februari kommer hon till Råda församling för att prata om integritet.

Läs mer om övriga kvartssamtal i vår

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>