Hem » Aktuellt » Musikgudstjänst: Never give up

Musikgudstjänst: Never give up

Musikgudstjänst: Never give up

Om du vill bli omtumlad av musik och tankar skall du inte missa musikgudstjänsten söndag 24 februari kl 17.00 i Råda kyrka. Gospelkören Loud’n Proud kommer att bjuda på 7 sånger som ömsom smeker ömt, ömsom skriker förtvivlat. Genrebredden är stor och rymmer sånger av Lemarc, Kirk Franklin, Whitney Houston och Gloria Gaynor. Kristian Hvitfeldt leder kör och spelar piano, Anne Benedictzen predikar och leder gudstjänst.

Medverkande
Anne Benedictzen, präst.
Gospelkören Loud’n Proud under ledning av Kristian Hvitfeldt.

Efter gudstjänsten är det After Church i Råda Rum från 18.00. Välkommen!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>