Hem » Aktuellt » Musikgudstjänst: Ljudet av ett regn

Musikgudstjänst: Ljudet av ett regn

 musik av Billy Joel

27 januari kl 17.00 i Råda kyrka

Amerikanen Billy Joel har skrivit musik i snart fem decennier och skapat oförglömliga sånger som tex ”Just the way you are”. Hans texter rymmer allt mellan vardagliga, ärliga kärleksberättelser, politiska ställningstaganden och existentiella frågeställningar. I sista söndagens musikgudstjänst framförs ett antal sånger med texter där sökandet står i centrum. Texterna är kongenialt översatta till svenska av Tomas Andersson Wij, en tolkning som ger Billy Joels texter ytterligare en dimension. Varmt välkommen!


Medverkande

Daniel Tisell, präst
Anna-Maria Martén, sång
Josefine Domargård, piano

Efter gudstjänsten är det After Church i Råda Rum från 18.00
Välkommen!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>