Hem » Aktuellt » Lunchkonsert med Daniel Petrén

Lunchkonsert med Daniel Petrén

Lunchkonsert – Långt borta och nära – visor om längtan och hopp

Vissångaren Daniel Petrén framför egna sånger från den nya skivan, visor, tolkningar av favoritpsalmer och klassiska gitarrstycken.

När: Torsdag 12 oktober kl.12.00. Obs! Denna gång i Råda kyrka!

Medverkande: Daniel Petrén, sång & gitarr.
Lunchkonserten kostar inget. Varmt välkommen!


Mer om Daniel Petrén

Daniel Petrén uppträder och inspirerar som gitarrist och sångare i genrerna klassiskt, visa och pop. Han är aktiv som soloartist och i olika musikaliska samarbeten. November 2019 släpptes Daniel EP Visor. 2023 är han aktuell med ny musik på skivan Längtan  egna viskonserter och inspelning av ny musik och med Uddevalladuon Cornwall & Petrén.

Kommentarer är stängda