Hem » Aktuellt » Kvartssamtal – Ytlighet med Emanuel Karlsten

Kvartssamtal – Ytlighet med Emanuel Karlsten

Kvartssamtal: Om Ytlighet med Emanuel Karlsten

Ytlighet är sällan något vi vill skryta med. Vi vill vara större än så. Men om forskningen säger att vi dömer andra efter tre sekunder, vad säger det om oss då? Att vi är ytliga som dömer så snabbt eller att det faktiskt är viktigt med yta? 

Det här ska vi fundera över den 4 november i terminens sista kvartssamtal. Till vår hjälp har vi journalisten, krönikören och sociala medier-experten Emanuel Karlsten. 

4 november kl 19.00 i Råda Rum, orangeriet Ester


Vad är Kvartssamtal? Jo, det här: Vi bjuder in spännande personer ur Göteborgs kulturliv, ger dem en kvart, och ber dem att reflektera utifrån ett existentiellt ämne. Vi vill gärna att du är med och lyssnar – eller pratar – eller både och. Vi börjar kl 19.00 och håller på en dryg timme. Välkommen!

Kommentarer är stängda