Hem » Aktuellt » Kvartssamtal: Om själen, med Henrik Zetterberg

Kvartssamtal: Om själen, med Henrik Zetterberg

Kvartssamtal: Om själen, med Henrik Zetterberg

Henrik Zetterberg är professor i neurokemi och kan det mesta om hur hjärnan funkar. Man vad säger en hjärnforskare om själen?  Enbart processer i nervsystemet eller det som definierar vår person i evighet?
Vi frågade Henrik om han skulle kunna tänka sig att komma hit och fick svaret: ”Själen, ja, den kan man ju prata om, för den förstår vi inte alls!” Den 27 november välkomnar vi professorn, Mölnlyckebon och GP-krönikören Henrik Zetterberg till Kvartssamtal om just själen.

27 november kl 19.00 i Råda Rum, orangeriet Ester


Vad är Kvartssamtal? Jo, det här: Vi bjuder in spännande personer ur Göteborgs kulturliv, ger dem en kvart, och ber dem att reflektera utifrån ett existentiellt ämne. Vi vill gärna att du är med och lyssnar – eller pratar – eller både och. Vi börjar kl 19.00 och håller på en dryg timme. Välkommen!

Välkomna!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>