Hem » Aktuellt » Kvartssamtal – Moral med Morgan Larsson

Kvartssamtal – Moral med Morgan Larsson

Kvartssamtal: Om Moral, med Morgan Larsson

God moral, tveksam moral, sensmoral, stridsmoral, moralkaka, moraliska betänkligheter, moraltant, hur mycket finns det inte att prata om när det gäller moral? Och som vår gäst ikväll uttryckte det: ”Moral är ett så stort och svårt ämne att jag med glädje antar utmaningen.” 

Gästen? Morgan Larsson, författare och radiojournalist, bl a på SöndagsMorgan på P4.

16 september kl 19.00 i Råda Rum, orangeriet Ester


Vad är Kvartssamtal? Jo, det här: Vi bjuder in spännande personer ur Göteborgs kulturliv, ger dem en kvart, och ber dem att reflektera utifrån ett existentiellt ämne. Vi vill gärna att du är med och lyssnar – eller pratar – eller både och. Vi börjar kl 19.00 och håller på en dryg timme. Välkommen!

Kommentarer är stängda