Hem » Aktuellt » Konsert i sommarkväll – cellopärlor

Konsert i sommarkväll – cellopärlor

Konsert i sommarkväll!

Cellopärlor så som Bachs cellosvit varvas med nordiska tonsättare och kända operaklassiker och framförs i vackra Råda kyrka en afton i juni. 

Tisdagen den 18 juni 2024 kl 19.00 i Råda kyrka
Adrianna Arapinowicz, cello
Josefine Domargård, piano och orgel

Koppla av till ljuva toner av cellisten Adrianna Arapinowicz. Musiken har varit hennes drivkraft sedan de tidiga tonåren och den har tagit henne runt i Sverige och utlandet. Hon har spelat på de några av de största scenerna i Europa, däribland Berlin Konserthus, Oslo konserthus, och Göteborgs konserthus. Sedan 2022 är hon medgrundare och konstnärlig ledare för Vindelfjällens kammarmusikfestival.  Adrianna är född i Härryda och spelar denna kväll i sin hembygd! 

Fri entré!

Kommentarer är stängda