Hem » Aktuellt » Julen är bäst i kyrkan – öppet hus första helgen i advent

Julen är bäst i kyrkan – öppet hus första helgen i advent

Kom och upplev julstämning i Råda kyrka och Råda Rum!
Lördag 26 nov kl. 11.00-16.00 och söndag 27 nov kl. 12.00-16.00. 

RÅDA RUM (lördag och söndag)
JULMARKNAD med hembakat, blommor, granförsäljning, smycken, hantverk, rättvisemärkta produkter och musikuppträdanden. Missa inte våra lotterier med bl a pepparkakshuslotteri och besök av tomten. Vårt efterlängtade JULPYSSEL för barn och vuxna är också tillbaka. Pris: 40 kr per person.

Råda Rum serverar även fika och god JULBUFFÉ.

RÅDA KYRKA (söndag, första söndagen i advent)
Kl. 11.00 Adventsgudstjänst med kyrkoherde Lars T Gåreberg. Våga sjunga-kören under ledning av Ann-Sofie Scherman.

Kl. 17.00 Sånggudstjänst med kyrkoherde Lars T Gåreberg. Gospelkören Loud’n Proud under ledning av Kristian Hvitfeldt.

 

2 tankar om Julen är bäst i kyrkan - öppet hus första helgen i advent

  • Hej!
    Min familj och tre äldre personer önskar besöka kyrkan och Loud and Proud kl.18 på första advent. En av de äldre har rullator och kan inte rent fysiskt klämma in dig i trånga utrymmen. Hur köper vi biljetter dom fungerar för oss?
    Vänliga hälsningar
    familjen Kjellgren

    • Hej Anna! Vi säljer inte biljetter till gudstjänsten utan det bästa är att vara ute i god tid. Vaktmästare eller kyrkvärd finns på plats och kan hjälpa till. Obs, gudstjänsten börjar klockan 17. Varmt välkomna!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>